28 Şubat 2014 Cuma

Youtube ve Para
Youtube ve Para


Youtube ve Para


Uzun zamandır merak ettiğim, bir türlü içine giremediğim bir konuydu bu. Nasıl yapılırdan tutun da en çok kazananlara kadar araştırdım ve sonuç büyük paralar için çok çalışmak lazım çok... Bu konuda öncelikle kısaca nasıl para kazanma işini Youtube'da açabileceğini anlatmaya çalışacağım ve sonra yılda 100-150,000 $ kazanan birinin yaşadıklarından bahsetmeye çalışacağım.

Youtube'dan nasıl para kazanılır?

Öncelikle tahmin ettiğiniz gibi bir Youtube hesabımız olacak illa ki. Hesabımıza giriş yaptıktan sonra ilk olarak kanal açmamız gerekiyor. Kanal açma işlemini http://www.youtube.com/create_channel linkine tıklayarak yapabilirsiniz. Kanalınızı açtıktan hemen sonra sayfa altındaki Ülke seçimini ABD yapıyorsunuz çünkü Türkiye'de henüz uygulanmayan bir sistem Youtube'dan para kazanma sistemi. Ülke seçimini https://www.youtube.com/advanced_settings linkinden yaptıktan sonra https://www.youtube.com/features linkinden para kazanma sekmesini etkinleştirin. Son olarak https://www.youtube.com/account_monetization?action_adsense_connection=1 linkinden adsense hesabınızı da etkinleştirin ve artık video yüklerken açıklama kısmındaki Para Kazanma sekmesine tıklayarak Reklamlarla Para Kazanın kutucuğunu işaretlemeniz yeterli. 

Büyük Paralar

Her şeyi hallettik arıyoruz koyuyoruz filmi videoyu vesaireyi ama bir türlü para gelmiyor ya da az geliyor ne yapmalı? Bu konuda Olga Kay isimli birinin röportajı var. Yıllık kazancı 100 ile 150000 $ arasında gelip giden ve işi sadece Youtube'a video yapmak olan bu kişi, bu işin aşırı zor ve her an elden kayıp gidecek bir durum olduğunu belirtmiş. Olga Kay, öyle kopyalayıp yapıştıran tarzda biri tabi ki değil kaldı ki bu tarz video paylaşımları ile zaten 100,000 $ kazanamazsınız. Olga haftada 20+ videoyu kendisi bizzat hazırlıyor ve videoların sadece bugünlük değil seneler sonra da izlenilebilmesi için dahiyane fikirler arıyor. Ayrıca söylediğine göre 150,000 $ kazandıran yapıyı buldunuz oh bitti iş dediniz ve işi rolantiye aldığınız an takipçileriniz düşmeye başlıyor. Büyük paralar büyük uğraş istiyor kısacası ve akşamları iş çıkışı 2-3 kopya video atmayla çok büyük paralar kazanamazsınız.

Küçük Paralar

Büyük olmadı akmasa da damlasın diyorsanız, benim kullanmadığım ama çoğu kişinin kullandığı bir yöntem var. Yöntem çok basit, Google'ın video arama kısmından son 24 saatlik videoları indirip, Youtube'a yapıştırıyorsunuz. İlk yapanlardan olabilirseniz ve paylaşımını yapacağınız sosyal ağınız geniş ise günde 10-20 dolar arası kazanabilirsiniz, kazananını gördüm. Ben yapıyor muyum bu işi derseniz, şu an hayır. Çok yoğun bir dönemden geçtiğim için şu sıralar uğraşamadığım bu konu üzerinde ileri ki dönemlerde ben de eğilmeyi düşünüyorum.

Yorum Yaz

En Çok Okunanlar

Copyright © bidede Powered by Bidede