25 Şubat 2014 Salı

Forum
Forum

Forum Kurmak

Bu güne kadar çoğu webmaster arkadaşımızın denediği bazılarının başarılı olup, devam ettirdiği bazılarının ise hüsranla sonuçlanan Forum maceralarını biliyoruz. Daha önce benim de denediğim fakat yanlış konu seçimlerim yüzünden kapatmak zorunda kaldığım bir kaç forum bulunuyor. Bugün ne farklı diyecek olursanız, bugün işe girişen kişilerin artık işi önemsemesi ve bu işe kendilerini adaması farkı var ve bence azımsanacak bir olay değil. Küçükken girişip hüsranla sonuçlanan bu girişimlerimin de tecrübe olacağını düşünürsek bu sefer gol olabilir. 

Forum Scripti Yazmak

Konudan ya da projeden henüz bahsetmek çok erken olacağından hiç girmeyeceğim. Ancak şunu söyleyebilirim ki forumu hazır bir script kullanmak yerine kendimiz yazmayı kararlaştırdık. Kendimiz yazmak istedik çünkü kafamızdaki proje yeni nesil bir forum. Projeyi daha fazla anlatamadığım için üzgünüm ama iş bitmek üzere iken benzerinin çoğalmasını istemeyiz. Asp.net ile işe girişeceğimizi de söyleyip, eleştirilere karşı şunu da eklemeliyim ki; yapmak istediğimiz şey forum scriptlerine rakip olmak değil farklı bir çizgide giden bir forum yazabilmek. Allah yüzümüzü kara çıkartmasın.

Genel Forum...

Kendi projemden bahsettikten sonra forum işine girmek isteyen bazı arkadaşlarımın yaptığı en büyük hataya da laf atmak istedim. Tabi ki yüklü bir para ve büyük bir ekiple genel bir forum açılabilir ama benim hatadan döndürmek istediğim kişiler sıfırdan çok az bir para ile bu işe girişen arkadaşlarım. Ekibiniz henüz çok küçük ve para olayları da az ise genel forum yerine bir konuyu hatta o konunun alt konusunu seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse tüm spor olaylarını içeren bir forum yerine sadece futbol hatta daha da indirgeyerek sadece bir takıma ait bir forum açılabilir. Genel bir forumdan kazanamadığımız parayı bu küçük sandığımız ama aslında büyük bir kitleye hitap edebilecek olan alt konu forumundan kazanabiliriz.

Scriptler

Bu konuda forum scriptlerine fazla dalmak istemediğimden sadece ücretli ücretsiz ayrımı yapıp geçeceğim. Hangi forum scriptini kullanmalıyım hangisi iyi soruları nette her yerde dolaşadursun, bu sorularla kafa yormak yerine projenin asıl ayağı olan nasıl reklam yaparım, nerede sesimi duyurabilirim, foruma ne yazmalıyım sorularına cevap bulmamız gerekir. Bu soruların cevabı var ise hemen konu paylaşımlarına ücretsiz bir script ile başlayıp, olayın iç yüzünü görmek gerekiyor. Paylaştık paylaştırdık baktık ki forum tuttu, tam o zaman düşünmek gerek paralı mı olsun böyle mi kalsın demeye. 

Şimdiden projelerinizde başarılar dilerim.

Projemiz şekillendi...

{ 4 yorum Yorum Yaz }

 1. Webmaster dünyasına yeni katılanlar genellikle forum açmak isterler nedeni de genel forumlarda bilgi edinip sonrası kendi forum sitesine sahip olmak istemeleri olabilir.Artık forum işi öldü daha doğrusu genel forum tarzında olanlar..Daha özgün farklı bir şeyler lazım..

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle öyle, dediğim gibi genel forum büyük ekiplerin işi. Ekip küçükse küçük başlamalı. Bizim girmeye çalıştığımız olay genelden öte küçük sayılabilecek bir forum. Bu küçücük konulu forumlarda bile ekip şart artık ve kurduk geliyoruz bakalım. Allah yardımcımız olsun artık.

  YanıtlaSil
 3. Şans eseri gördüm bu konuyu bende forum geliştiricilerinden birisiyim. ücretli olsun diye tutturan bir çok arkadaşımız vardı çevremizde ama ben ücretsiz bir sistem kullandım bir hata iki hata derken bir şeyler anlamaya başlamıştım. daha sonra çıtayı baya baya bir yükselttim ve Türkiyedeki Ücretsiz Forum Scriptlerinde En üst seviyelere geldim. bilmiyorum reklam mı olur ama SMF üzerine kendimizi aşmış durumdayız. ücretsiz desteğimizi . smf destek olarak arama motorlarından aratarak bulabilirler yeni başlayan arkadaşlara seve seve yardım ediyoruz.

  YanıtlaSil
 4. SMF kullandım daha önce, sitenizden yardım bile almış olabilirim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil

En Çok Okunanlar

Copyright © bidede Powered by Bidede